Mersin Büyükşehir Belediyesi İş İlanları ve İş Başvuru Formu 2024

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çalışma Koşulları ve Personel Hakları

Mersin Büyükşehir Belediyesi işçi alımlarına devam ederken iyileştirdiği sendikal hakları ile de dikkat çekiyor. Birçok açık iş ilanı duyuran Türkiye’nin en büyük belediyelerinden biri olan Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının kazandığı birçok sendikal ve sosyal haklar hakkında bilgi almak için makaleye göz atabilirsiniz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Hakkında

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’in büyükşehir sınırlarının içinde belediye işlerini yürüten kamu kuruluşudur. Mersin Belediyesi’nin kuruluşunu 1873 yılı olarak kabul edilmektedir. Resmi tarihlerde bu tarih mevcuttur ve ilk başkan bu tarihte belirtilmiştir. Şu an ki mevcut belediye başkanı Vahap Seçer’ dir. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çalışma Ortamı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarihi bir binada faaliyetlerini sürdürmekte ve Mersin’in Akdeniz ilçesinde yer almaktadır. Tarihi binanın restore edilmesine karar verilirken, kent müzesi olarak dönüşümün tamamlanması karar verilmiştir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çalışma Koşulları

Mersin Büyükşehir Belediyesi personelleri 08.00/17.00 saatleri arasında çalışmakta ve öğle arası 1 saatlik molaları bulunmaktadır.  Hafta sonu mesaisi bulunmamaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Haklar

Mersin Büyükşehir Belediyesi personellerinin çalışma hakları için toplu iş sözleşmesi imzaladı ve böylece MESKİ bünyesinde çalışan toplam 1080 kadrolu işçi yeni sendikal haklara sahip oldu. Ulaşım kartı ve öğle yemeği gibi sosyal hakları bulunan belediye çalışanları şimdi yeni birçok hakkında sahibi oldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sendikal Haklar

Sendikal haklarda önceliğin kadına şiddete verildiğine dikkat çeken Mersin Büyükşehir Belediyesi, 1 Mart 2020 ile 28 Şubat 2022 tarihlerini kapsayan 3 yıllık toplu iş sözleşmesinde kadına şiddet gösteren personel ile yollarını ayırma kararı aldı.

Diğer haklar ise şu şekilde:

  • Personellere, yemek ve çocuk yardımı dışındaki diğer sosyal yardımlarda yaklaşık %13’lük artış sağlanacak.
  • Sözleşme ile en düşük işçi yevmiyesi de 125 olarak belirlendi.
  •  Gelecek yıl ilk 6 ay ortalama yevmiye üzerinden de yine %5 olmak üzere iki 6 aylık dilimi kapsayacak şekilde yıla yansımış zam
  • İşçilerin haftalık çalışma saati 45 saatten 40 saatte indirildi
  • Vardiyalı çalışanlar için çalıştıkları günü takip eden 6. ve 7. günlerde haftalık izin hakkı sağlandı.
  • Sosyal haklar ve yardımlar ile birlikte toplam asgari ücretli bir işçinin maaşına yüzde 30 oranında zam sağlandı.

Daha Fazla Mersin İş İlanları için TIKLAYINIZ.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*