İzmir Büyükşehir Belediyesi İş İlanları ve İş Başvuru Formu 2024

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çalışma Koşulları ve Personel Hakları

İzmir Büyükşehir Belediyesi sürekli olarak memur ve işçi alımına devam ederken kendi bünyesi içerisinde de birçok sosyal ve sendikal hak barındırıyor. Bu haklara aşağıdaki metnimizden ulaşabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Hakkında

İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Meydanı’nda yer almaktadır ve şu an başkanlığını Tunç Soyer yürütmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir il sınırlarının belediye işlerini yürüten devlet kuruluşudur.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çalışma Ortamı

İzmir Büyükşehir Belediyesi oldukça büyük bir merkezi binaya sahiptir. Konum olarak şehir merkezine oldukça yakın olan Büyükşehir Belediyesi, kalabalık bir personel kadrosuna sahiptir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çalışma Koşulları

İzmir Büyükşehir Belediyesi personelleri 08.30/17.30 saatleri arasında çalışmakta ve öğle arası 1 saatlik molaları bulunmaktadır.  Hafta sonu mesaisi bulunmamaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sendikal Haklar

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Metro A.Ş. ile Demiryol İş Sendikası arasında 9’uncu dönem toplu iş sözleşmesi, imzalandı. Eğitimden yevmiye ve ikramiyelere kadar birçok konuda sosyal hak sağlanan Belediyede birçok iyileştirme yaşandı.

Tanınan haklar ise şöyle:

 • Metro ve Tramvay işletmelerinde, farklı iş kollarında görev yapan 627 çalışanı kapsayan sözleşmeye göre, en düşük personel maaşı brüt 4 bin 856 TL’den, brüt 7 bin 553 TL’ye çıkarıldı. En yüksek personel maaşı ise brüt 7 bin 845 TL’den, brüt 11 bin 302 TL’ye yükseldi.
 • İş kollarına göre aylık brüt 110 ve 71 TL olan iş riski ücretleri, brüt 180 ve 130 TL’ye çıkarıldı.
 • Birçok ilkin yaşandığı sözleşmede tüm sendika üyelerine birinci yıl ilk altı ay için aylık brüt 150 TL, ikinci altı ay için aylık brüt 200 TL; ikinci yıl ilk altı ay için aylık brüt 250 TL, ikinci altı ay için ise aylık brüt 300 TL iş riski ücreti verilecek.
 • Personelin maaşlarına yol, yemek ve asgari geçim indirimi (AGİ) dahil olacak.
 • Sözleşmenin ilk yılı için birinci altı ayın başında grup ücretlerine brüt 32 TL; ikinci altı ayın başında ise brüt 15 TL yevmiye artışı yapılacak.
 • İlk kez belediye işçilerine teşvik primi aylık brüt bir yevmiye olarak verilecek. 
 • Birinci yıl aylık net 200 TL, ikinci yıl aylık net 300 TL sosyal yardım parası sağlanacak.
 •  Yıllık izinler 3 gün arttırıldı.
 • Tüm çalışanlara banka promosyon ücreti olarak net 1500’er TL ödeme yapılacak.
 • Sözleşmede en büyük artışlar eğitime destek için yapıldı. İlk kez yılda 1300 TL’lik anaokulu/kreş/engelli çocuk yardımı verilecek. 215 TL olan ilkokul yardımı brüt 1300 TL’ye; aynı tutardaki ortaokul yardımı brüt 1500 TL’ye; 430 TL’lik lise yardımı brüt 1750 TL’ye ve 645 TL’lik üniversite yardımı brüt 2 bin 500 TL’ye çıkarıldı. 
 •  Ayrıca dışardan üniversite okuyan gençleri de unutmayan belediye, dışarıdan üniversite eğitimi gören her personele yine ilk kez brüt 1500 TL’lik eğitim desteği sağlayacak.

Daha Fazla İzmir İş İlanı İçin TIKLAYINIZ.

2 yorum

 1. Merhaba Sayın Îlgili
  Ben kızımı belediye bünyesinde işe başlamasını çok istiyorum
  Kızım 2 yıllık gıda teknikeri ve 4 yıllık sosyoloji 3, sınıfta okuyor 65 yıldır Karşıyaka alay ey mahallesinde ikamet ediyoruz sülalede belediyede görev yapan kimse olmadı İlk olarak Îzmirin yerlisi olarak bu hakkımız olsun işe girişiminin kabulünü rica ediyorum
  Saygılarımla

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*