Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İş İlanları ve İş Başvurusu 2024

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çalışma Koşulları ve Personel Hakları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi memur ve işçi alımı için açık iş ilanları duyurmaya devam ederken Türkiye’nin en büyük belediyelerinden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının kazandığı birçok sendikal ve sosyal haklar hakkında bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hakkında

Diyarbakır Belediyesi, 28.12.1993 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlandı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi statüsü olarak anılmaya başlandı. 1994-2004 arası alan büyüklüğü 26 bin hektar olan yüzölçümü, 2004 yılında yürürlüğe giren 5216 Sayılı Yasa ile yüzölçümü genişledi. Şu an Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır’ın il sınırlarında hizmet veren bir devlet kurumudur.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çalışma Ortamı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi oldukça büyük bir merkezi binaya sahip olmakla birlikte merkez Yenişehir ilçesinde yer almaktadır. 2013 yılında yenilenen bina mimari dekorasyonu ile de göz dolduruyor. Dairesel oturma planlı, etrafı camlarla çevrili, aydınlık meclis salonu, şeffaf ve katılımcı demokrasinin bir tezahürü olarak yapının ağırlık merkezinin oluşturulduğu bina personeller içinde güzel bir çalışma ortamı sunuyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çalışma Koşulları

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi personelleri 08.00/17.00 saatleri arasında çalışmakta ve öğle arası 1 saatlik molaları bulunmaktadır.  Hafta sonu mesaisi bulunmamaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Haklar

2021 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSK 1 No lu Genel İş Sendikası ile kadrolu işçiler için bir toplu iş sözleşmesi imzaladı ve törenle belediye personeline duyurdu. Belediye personelleri belediye tesislerinden ve öğle yemeği hakkından yaralanabiliyordu. Bu haklar, sosyal haklar içerisinde yer alıyordu. Ayrıca kadrolu olmayan işçileri de düşünen belediye, çocukları olan kişilere ekonomik haklarda tanıdı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sendika Hakları

Sendika anlaşması ile birlikte personellerin haklarına birde sendikanın belirlediği çalışma hakları eklendi.

651 kadrolu işçiyi kapsayan yeni sözleşmede tanınan haklar ise şöyle:

  • Maaş zamlarında iyileştirmeye giden sendika ve belediye, personelin yıllık ilk 6 ay için yüzde 4 diğer 6 ay için yüzde 4 olmak üzere toplam yüzde 8 zam vermeye karar verdi.  
  • Yeni sözleşmede işçilere her hizmet yılı içinde 40 kuruş kıdem artışı yapıldı.
  • Daha önceki sözleşmede yer almayan yemek yardımı için işçilere 300 TL aylık ücret ödenecek.
  • Bayram ikramiyesinde artış sağlanan sözleşmede artık Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi personelleri bayramda 755 TL yerine 850 TL alacak.
  • Çocuğu açık öğretimde okuyan işçilere yıllık 200 TL yardım parası verilecek.
  • Daha önce anaokulu ve ilkokulda öğrenim gören işçi çocuklarına aylık 27 TL verilirken yeni sözleşmede 30 TL, ortaokulda okuyanlar 33 TL’den 50 TL’ye, lisede 33 TL olan yardım parası 50 TL’ye, üniversite okuyan işçi çocuklarının aylığı da 42 TL’den 100 TL’ye yükseltildi. 
  • Yeni sözleşmede iş riski pirimi 170 TL’den 200 TL’ye yükseltildi.

 Diyarbakır İş İlanları İçin TIKLAYINIZ.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*